Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę”.
Spośród ponad 40 tytułów, które przeszły do drugiego etapu rywalizacji, grono Internautów oraz członkowie jury wskazali te, które stanęły na podium. Na stronie internetowej – www.ksiazkanawiosne.pl– możemy zapoznać się ze wszystkimi zwycięskimi tytułami.
Pewna polska piosenkarka wspomniała kiedyś, że „królowa może być tylko jedna”. W konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę” koronę noszą aż dwie pozycje.
Najlepszą książką na wiosnę – zdaniem Internautów – została pozycja ucząca nas tolerancji wobec drugiego człowieka i zrozumienia dla jego potrzeb. „Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej” Przemysława Pawła Grzybowskiego (IMPULS), z pięknymi ilustracjami Lucyny Fic to nie tylko doskonała lektura dla dzieci w wieku szkolnym, ale i lekcja szacunku oraz zrozumienia w stosunku do ułomności czy jakiejkolwiek odmienności ludzi. Zawarte w „Spotkaniach z Innymi” teksty mogą doskonale służyć pomocą w prowadzeniu zajęć lub zabaw z dziećmi, a proste historie, zakończone podsumowaniem zawierającym morał, mogą stanowić wstęp do dyskusji o różnorodności świata i jego mieszkańców.
Najlepsza książką na wiosnę – zdaniem jury – okazała się książka „O kurze, która opuściła podwórze” Hwang Sun-mi (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Poznajemy w niej pierzastą wagabundę, czyli Ipsak, hodowaną w celach produkcyjnych, której jedynym sensem istnienia jest znoszenie jaj, w przeciwnym wypadku stanie się bowiem „kurą bezużyteczną”, generującą koszty. Staje się kurą, której należy się pozbyć. Książka nie jest jednak zwykłą historią nioski-buntowniczki, której ekstrawaganckie pomysły sportretowała autorka. Tak naprawdę ta wielce oryginalna bohaterka stanowi zaledwie pretekst do rozmowy o nas samych, naszym życiu, pragnieniach i możliwościach ich spełnienia, a także o wolności. Jest punktem wyjścia do refleksji nad tym, czym tak naprawdę jest wolność.
Wybrano również tytuły nagrodzone w poszczególnych kategoriach:
Internauci wyścig z czasem, w którym stawką może być nawet śmierć, spędzą z książką „Ostatni koncert” Jana Antoniego Homy (kategoria: najlepsza powieść sensacyjna, wydawnictwo MG). Jako, że agresja nie musi wiązać się z bezpośrednim kontaktem fizycznym, zgłębiać też będą z fascynacją pozycję „Agresja elektroniczna i cyberbullying” Jacka Pyżalskiego (kategoria: poradniki, Oficyna Wydawnicza IMPULS), którą kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną.
Czytelnicy docenili także pozycję „Twój głos w mojej głowie” Emmy Forrest (kategoria: proza obca, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), poruszającą temat toksycznych związków, problemów osobowościowych i miłości, także tej pełnej cierpienia i tęsknoty oraz „Pułapkę Nowego Roku” Jolanty Kwiatkowskiej (kategoria: proza polska, wydawnictwo MG), czyli powieść, której akcja rozpoczyna się w pewien wyjątkowy piątek, ostatni w starym roku, a ona sama jest balsamem dla skołatanych dusz, które straciły nadzieję na odmianę losu.
Internautów uwiodła historia o uroczej siedemnastolatce, marzącej o operowej scenie, czyli książka „Farsa Pani Heni” Mari Rodziewiczówny(kategoria: powieści obyczajowe, wydawnictwo MG). Pytali oni również Krzysztofa Dmowskiego: „Gdzie jest twój dom, Podróżniku?” (kategoria: fantasy, wydawnictwo Goneta.net).
Zainteresowanie wzbudziła również pozycja traktująca o informatycznym fenomenie, inwestycjach technologicznych, a także o mentalności mieszkańców i specyficznej kulturze Korei. „Korea Szerokopasmowa” Konrada Godlewskiego (kategoria: perły z lamusa, wydawnictwo Kwiaty Orientu) to nie tylko studium postępu, jaki kraj poczynił od początków demokratycznej transformacji, wybuchu kryzysu azjatyckiego, po sytuację, w której Internet jest wszechobecny, gry internetowe urosły do rangi sportu narodowego, a sama Korea Południowa, jawiąca się dotąd jako terra incognita, stała się przykładem gruntownej modernizacji. To także gratka dla wielbicieli gier komputerowych, szczególnie StarCrafta którego specyfikę dogłębnie analizuje autor, a także pozycja obowiązkowa dla wszystkich kulturoznawców i socjologów, którzy chcą zgłębiać fenomen multitaskingu, charakterystycznego dla użytkowników komputerów, elektronicznego sportu czy dziennikarstwa obywatelskiego.
By zdobyć serca internautów magii nie potrzebowała książka „Magiczna zagadka” Pierdomenico Baccalario oraz Alessandro Gattiego (kategoria: dla młodzieży, wydawnictwo Zielona Sowa), w której wraz z przyjaciółmi będącymi bohaterami książki zajmiemy się rozszyfrowaniem arcytrudnej zagadki napaści na wielkiego mistrza sztuk magicznych, niejakiego Offenbacha – największego iluzjonisty naszych czasów.
Jury natomiast nabrało werwy i zapału do wręczania wyróżnień podczas lektury książki „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona (kategoria: proza obca, wydawnictwo Świat Książki). Ta historia Allana, człowieka, który swoimi przygodami mógłby obdzielić niejednego poszukiwacza wrażeń, określana mianem „szwedzkiego Forresta Gumpa”, jest prawdziwą gratką dla miłośników dobrej literatury, a powiedzenie Gumpa Powiem wam jedno: Bycie idiotem to nie pudełko czekoladek znakomicie oddaje jej klimat.
Na wyróżnienie jury zasłużyła również współczesna komedia romantyczna „Sensownik Matki Polki” Konrada T. Lewandowskiego (kategoria: proza polska, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), a – dla równowagi – szacowne grono wybrało także pozycję „Bielszy odcień śmierci” Bernarda Miniera (kategoria: kryminał, sensacja, Dom Wydawniczy Rebis), którą cechuje chłodna, pełna napięcia atmosfera i strach, jaki lektura wzbudza w czytelnikach.
W życiu przydaje się odrobina nadnaturalnych zdarzeń i szczypta magii, o czym przekonało się jury, pozostając pod wpływem czarów książki „Łukasz i kostur czarownicy” Piotra Patykiewicza (kategoria: dla dzieci, wydawnictwo BIS). Męska część grona wydającego werdykt doceniło również kobiece kształty, to znaczy pozycję Pierre’a Dukana „Mężczyźni wolą krągłości” (kategoria: poradniki, wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Wspomnienia jury wzbudziła również „Dziewczynka z fotografii” Barbary Gawryluk (kategoria: dla młodzieży, wydawnictwo Akapit Press), a w inny wymiar przeniosła ich pozycja „Epic. Kroniki Awatarów” - tom I Conora Kosticka (kategoria: fanstasy, science-fiction, wydawnictwo Telbit). Pragnienie rozliczenia się z przeszłością zaspokoiła lektura książki „W odcieniach błękitu” Karen Kingsbury (kategoria: powieści obyczajowe, Edycja Świętego Pawła), zaś do głębi poruszyła ich pozycja „Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła” Yvesa Beriault (kategoria: perły z lamusa, wydawnictwo Promic), po którą warto sięgnąć, by „poznać historię osoby, która mimo okrutnej rzeczywistości miała odwagę swoją postawą dać świadectwo dobroci i niegasnącej nadziei”.
Patroni najlepszych
Wiosenny konkurs nie mógł się oczywiście obyć bez patronów. Zmagania wspierała internetowa księgarnia eClicto.pl, a także Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronował serwisDlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA,Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT.
Walka o miano „Najlepszej książki na wiosnę” została już rozstrzygnięta, ale zapraszamy na stronę konkursową www.ksiazkanawiosne.plgdzie można zapoznać się ze wszystkimi książkami biorącymi udział w zmaganiach, a także porównać ich ceny w różnych księgarniach internetowych czy dokonać ich zakupu.
Link do strony artykułu: https://wm5.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/znamy-juz-zwyciezcow-konkursu-8222najlepsza-ksiazka-na-wiosne8221-8211-edycja-2012